Grattis på födelsedagen lilla Ona!
April 15, 2009 – 10:40 pmDet heter ju att hunden är människans bästa vän. Det finns många olika raser och vi har alla våra favoriter. Personligen är det en alldeles speciell ras och en alldeles särskild representant för denna ras som har ett stort utrymme i mitt hjärta. Ona, pyrenéerhund. Ja, egentligen är hon döpt till Verona men det är det aldrig någon som säger. Det sägs om pyrenéerhundarna att de tar liten plats rent fysiskt trots sin avsevärda storlek men tar stor plats i hjärtat. Jag är den förste att intyga att detta stämmer. I dag fyller min bästa vän åtta år och det har vi firat på olika sätt, bland annat genom en god gemensam middag. Här ser vi födelsedagsbarnet utanför torpet i Delsbo under en snabbvisit i mars.
Här är det dags för presentöppning:
Nu börjar födelsedagen att dra sig mot sitt slut och födelsedagsbarnet har dragit sig tillbaka till favoritvrån för att smälta dagens intryck och samla krafter inför morgonpromenaden. I gryningen ger vi oss ut i vanlig ordning på vår långpromenad, i ur som skur. Carpe diem!
Tags: födelsedag, Ona, pyrenéerhund



2 Responses to “Grattis på födelsedagen lilla Ona!”
Grattis till er båda! Hon är verkligen fin, Ona, men så har ju jag också alltid varit svag för pyrenéerhundar. Men vad var det i paketet? 🙂
By Lussan on May 5, 2009
Ett par ben förstås 🙂
By ronnybgoode on May 5, 2009